OSP Pogorzałki Ochotnicza Straż Pożarna Pogorzałki

Nie dodano obrazkaOSP w Pogorzałkach powstała w 1926 roku. Po spaleniu się połowy wsi w wyniku uderzenia pioruna mieszkańcy wsi postanowili założyć straż, której ufundowali pompę ręczną dwutłokową z wężem ssawnym i czterema odcinkami węża podobnego do dzisiejszych W-52. Sprzęt ten był przechowywany u ówczesnego Prezesa w centrum wsi.

Pierwszym Prezesem został Franciszek Winnicki. W czasie wojny rodzina Winnickich wraz z innymi rodzinami została wywieziona na Sybir i zaginęły dokumenty dotyczące powstania straży. Po wojnie straż wznowiła działalność i w latach 1951-1952 strażacy sami wyprodukowali bloczki cementowe i zbudowali pierwszą remizę. Była ona miejscem złożenia sprzętu strażackiego, jak i ośrodkiem kulturalno-rozrywkowym mieszkańców wsi. Gdy po wojnie patronat nad OSP objęła Komenda Powiatowa PSP to 1953 roku została przekazana jednostce pompa M400 z wężami i syrenę ręczną. W remizie strażacy organizowali potańcówki, a dochody z nich przeznaczono na Wiejski Dom Kultury. Inicjatywę tą poparły władze państwowe i w 1956 roku otwarto wspomniany dom, a w nim ośrodek zdrowia, sklep, salę kinowo-widowiskową z obszerną sceną, bibliotekę i klub rolnika. w 1956 roku powstał przy OSP zespół folklorystyczny "Narwianie".

W 1960 roku założono we wsi linię energetyczną i zamontowano na remizie syrenę elektryczną. W 1963 roku powstała pierwsza drużyna młodzieżowa chłopców w wieku 16-18 lat, a Komenda Powiatowa przekazała OSP Pogorzałki pierwszy samochód. Był to STAR skrzyniowy, który mógł szybko i na duże odległości przewozić sprzęt gaśniczy. Wymieniono też pompę z M400 na M800 z dużą ilością węży. Jednostka mogła rozwinąć 1000 m linii gaśniczej. Nawiązano kontakt ze Szkołą Podstawową w Pogorzałkach i utworzono drużynę chłopięcą i dziewczęcą. Istniały one do reformy szkolnictwa w 1999 roku i utworzenia gimnazjów.

W 1965 roku STAR skrzyniowy został wymieniony na samochód bojowy STAR 25 ze zbiornikiem wody 2000 litrów, autopompą i działkiem. Był to pierwszy samochód przydzielony straży wiejskiej i służył on 30 lat. Jednocześnie wybudowano linię telefonicznę od Białegostoku. Telefon ten służył nie tylko OSP, ale był jedyną możliwością nawiązania łączności w nagłych wypadkach dla mieszkańców okolicznych wsi.

W 1976 roku w pięćdziesiątą rocznicę powstania OSP mieszkańcy wsi i ówczesne władze powiatowe w uznaniu działalności ufundowały jednostce sztandar.

W 1990 roku rozpoczęto budowę nowej remizy, ponieważ stara nie mogła pomieścić większych samochodów. Budowę ukończono w 1995 roku i jednostka otrzymała samochód bojowy SKODĘ. Potem utrzymanie jednostek OSP przejęły samorządy terytorialne i w 2010 roku Urząd Gminy w Dobrzyniewie Dużym zakupił naszym strażakom samochód GBA-Rt IVECO MAGIRUS ze zbiornikiem o pojemności 2400 litrów środka gaśniczego.

Obecnie dzięki długoletniej współpracy z mieszkańcami, pożary w naszej wsi zdarzają się bardzo rzadko. Bierzemy udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych na terenie całej Gminy, a zespół "Narwianie" reprezentuje nas i naszą Gminę w Kraju jak i za granicą.

Najcześciej czytane na naszej stronie
90-LECIE OSP POGORZAŁKI
Koniec remontu